Czwartek
Linie życia
Film w systemie „graj i oglądaj” - Polska 2013
Reżyseria: kinodrogi.pl
Obsada: polscy kierowcy
Scenariusz: rzeczywistość na polskich drogach
Wyprzedzanie jest najbardziej niebezpiecznym manewrem w ruchu drogowym, gdyż odbywa się zwykle przy dużej prędkości i zmusza do jazdy przez jakiś czas po przeciwnym pasie ruchu. Wymaga od kierowcy umiejętności trafnej oceny sytuacji i podejmowania przemyślanych decyzji, w dość krótkim czasie. Dlatego też, przed podjęciem decyzji o wyprzedzaniu powinniśmy zadać sobie dwa podstawowe pytania: czy taki manewr ma sens oraz czy będzie on bezpieczny?
Częstym przypadkiem braku logicznego myślenia u kierowców na polskich drogach jest nagminne wyprzedzanie, które przynosi tylko zmianę kolejności pojazdów na drodze, a nie róznicuje znacząco dystansu pomiędzy pojazdami. Natomiast rażącym przykładem niefrasobliwości kierujących jest podejmowanie manewru wyprzedzania w miejscach niedozwolonych, gdzie ryzyko powstania wypadku jest ogromne i z góry stawia takiego uczestnika ruchu na straconej pozycji. Dlatego też podstawową sprawą
dla bezpieczeństwa ogółu na drodze jest to, abyśmy nie wyprzedzali w miejscach, gdzie jest to zabronione
i bardzo niebezpieczne, czyli takich jak:
-
skrzyżowanie, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany;
- przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;
- na zakręcie oznaczonym znakiem ostrzegawczym;
- na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany;
- na przejeździe kolejowym (tramwajowym) i bezpośrednio przed nim.
Generalną zasadą, która daje podstawę do bezpiecznego wykonywania manewru wyprzedzania jest to, by nie przekraczać dwóch linii rozdzielających przeciwne kierunki ruchu, czyli podwójnej ciągłej oraz jednostronnie przekraczalnej od strony linii ciągłej. Te linie nie bez powodu są namalowane na jezdni i powinniśmy wyrobić w sobie nawyk ich respektowania, gdyż każdy kierowca ma przypisaną ilość niedozwolonych ich przekroczeń. Im wcześniej wyczerpiemy ten limit, tym szybciej przyjdzie dla nas sroga, nieodwracalna w skutkach nauczka.
Drugą istotną sprawą dotyczącą manewru wyprzedzania jest to, by był on przeprowadzany sprawnie i trwał jak najkrócej. Stanie się to wtedy, gdy przyśpieszanie zaczniemy jeszcze na własnym pasie ruchu z dostatecznie dużej odległości za wyprzedzanym pojazdem. Trzymając odpowiedni odstęp, zwiększamy także pole widzenia, co polepsza naszą sytuację wyjściową do wykonania manewru wyprzedzania.
Ogólnie rzecz biorąc, przyzwyczajmy się do faktu, iż namalowane linie na jezdni dają nam czytelny przekaz, kiedy nie możemy ze względów bezpieczeństwa opuszczać swojego pasa ruchu, a kiedy jest
to dopuszczone, jednakże z przesłanką, by ilość i czas „wizyt” na przeciwległym pasie ruchu ograniczać
do niezbędnego minimum.
Kinodrogi.pl jest społecznym serwisem informacyjno - edukacyjnym,
powstałym w trosce
o bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz zdrowie i życie jego uczestników,
na polskich drogach.
Copyright © 2013 Kinodrogi. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Treść i grafika chronione przepisami Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim
i prawach pokrewnych (tj. Dz. U. z 2004 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.).
Stosowanie się użytkowników dróg do zaleceń podanych na tej stronie, może być tylko na ich własną i wyłączną odpowiedzialność.
e-mail:
kontakt@kinodrogi.pl